- cross-posted to:
- [email protected]
- cross-posted to:
- [email protected]
30 października Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz kolejny zebrało się, aby debatować i głosować nad niewiążącą rezolucją w sprawie zakończenia amerykańskiej blokady Kuby. W tym roku 187 krajów głosowało za przyjęciem rezolucji. Stany Zjednoczone i Izrael były jedynymi krajami, które głosowały przeciwko niej, a tylko jeden kraj, Mołdawia, wstrzymał się od głosu.
Kuba przedstawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ rezolucję “Konieczność zakończenia gospodarczego, handlowego i finansowego embarga nałożonego przez Stany Zjednoczone Ameryki na Kubę” co roku od 1992 r. (z wyjątkiem roku 2020). Każdego roku przechodzi ona niemal jednogłośnie, pokazując międzynarodowy konsensus przeciwko polityce USA.
Tegoroczna rezolucja podjęta jest w momencie, gdy Kuba doświadcza historycznego kryzysu energetycznego i odbudowuje się po niszczycielskiej burzy tropikalnej Oscar. Pomimo tych wyzwań, Biden odmawia zniesienia blokady, usunięcia Kuby z listy państwowych sponsorów terroryzmu lub zniesienia dodatkowych 243 sankcji nałożonych na Kubę przez Trumpa. Amerykańscy działacze na rzecz solidarności z Kubą zorganizowali zbiórkę pieniędzy w celu dostarczenia Kubie niezbędnej pomocy humanitarnej w obliczu tych kryzysów.
ONZ to gówno.
Jako alternatywa (luźno reprezentująca Globalne Południe) istnieje RPN, ang. NAM, Non-Aligned Movement:
Czyli te dwa kraje mają coś w stylu liberum veto i nic z tego?